Basında Halis KURALAY

Abese Ruhu

Çinli, Latin Amerikalı, Malezyalı, Tanzanyalı, Uzun boylu, çekik gözlü, Kısa boylu, çok kilolu, Zihinsel engelli, üstün zekâlı...

Daha Fazla
Âmâlar için kabartma Risale-i Nur Külliyatı hazırlandı

Beyaz Ay Derneği, gözme özürlüler için Risale–i Nur Külliyatı hazırlayarak basmaya başladı.

Daha Fazla
Beş Saniyelik Körlük

2 Nisan 2014, 50. Kütüphane Haftası… Yaklaşık 15 kişilik bir grup ve başımızda değerli hocamız. Son dersten çıktıktan sonra, adeta koşar adım tren garına gidiyoruz.

Daha Fazla
Bir âmâ için en büyük nimet tertipli bir eşe sahip olmaktır’

Dünyanın sadece iki gözle algılanmayacağına inanan Halis Kuralay, üç çocuğu ve eşiyle birlikte mutlu bir hayat sürüyor. Kuralay, eşinin tertipli ve düzenli olmasının hayatını çok kolaylaştırdığını söylüyor.

Daha Fazla
'Dokunarak' yaşamak

"İnsanlar nasıl kuşlar gibi uçamadıklarına üzülmüyorsa, ben de görmediğim için üzülmüyorum" diyen Halis Kuralay, Selis Kitaplar'dan çıkan 'Hayata Dokunmak' adlı kitabında yaşadıklarını paylaşıyor.

Daha Fazla
Engel Bedende Değil Eğitimde

Özel Eğitim Şube Müdürü Halis Kuralay: Bir dakikalığına görmem mümkün olsa isterdim. Ancak ömür boyu gözüm açılsın istemem! Benim normalim de bu. Görmemek anormallik değil, farklılık

Daha Fazla
Engel Tanımayan Engelliler Kıyasıya Yarışıyor

"Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü Etkinlikleri” kapsamında Ümraniye’de yarışma ve bir dizi etkinlik gerçekleşiyor.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü (İSEM), Ümraniye Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Müftülüğü ve Türkiye Beyaz Ay Derneği ortaklaşa olarak “Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü” yapılan yarışmalarla gerçekleşiyor.

Daha Fazla
Engelliler bizim imtihanımız

Abese Ruhu isimli kitabında engelli olmayan bireylerin engellilerle olan imtihanına değiniyor Halis Kuralay. Bunu yaparken birçoğumuzun gözden kaçırdığı ayrıntıları yeniden hatırlatıyor.

Daha Fazla
Engellilere Deprem Eğitimi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığınca yürütülen ''Engellilere Deprem Eğitimi Projesi'' kapsamında görme engelli öğrencilere deprem eğitimi verilmeye başlandı.

Daha Fazla
Engellilerin Müdürlüğünü Artık Bir Engelli Yapacak

Herhangi kanunî bir engel bulunmamasına karşılık bugüne kadar engelli bir eğitmen Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde şube müdürü olmamıştı. Halis Kuralay, engellilerle ilgili İstanbul Milli Eğitim'e ilk şube müdürü oldu. İngilizce öğretmenliği yapan Kuralay, Boğaziçi Üniversitesi mezunu.

Daha Fazla
Engellilerin sorunu masaya yatırıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi - Sağlık Daire Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İstanbul Özürlüler Merkezi tarafından düzenlenen "Özürlü Çocukların Eğitim Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu panel Saraçhane'de ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kokteyl salonunda yapıldı.

Daha Fazla
Evet, bal gibi öğretmen oluruz

Başbakan Erdoğan'ın, önceki gün 'atama müjdesi' verdiği engelli öğretmenlerden ses var. 20 yıldır Milli Eğitim kadrosunda olan görme engelli Halis Kuralay Radikal için yazdı... Bir de ondan dinleyin!

Daha Fazla
Hürriyet

Görenler bana görmediğimi söylemeseydi ben görmediğimi bilmiyordum ki!

Daha Fazla
Görme Engellilere Kabartma Kitap

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Özürlüler Merkezi’nde (İSÖM) düzenlenen törende, 8 öğrenciye Braille Alfabesiyle (kabartma) basılmış İş Eğitimi, Türkçe, Edebiyat, Fen ve Din Kültürü kitaplarından oluşan ders kitapları hediye edildi.

Daha Fazla
Gözlerinizi Kapatarak Görme Engelli Bir Bireyi Anlayamazsınız

Şirketler, engelliler konusunda son yıllarda giderek daha fazla çalışma yürütüyorlar. Az sayıdaki başarılı uygulamanın dışında, bu çalışmaların çoğu engellileri anlamak ve gerçek çözüm üretmekten oldukça uzak.

Daha Fazla
HALİS KURALAY'IN BAYRAMİÇ'İ

EĞİTİMCİ, PSİKOLOJİK DANIŞMAN, YAZAR HALİS KURALAY’LA ÇOCUKLUĞUNUN GEÇTİĞİ, ONA ENGELSİZ BİR DÜNYANIN KAPILARINI AÇAN ÇANAKKALE BAYRAMİÇ’İ KONUŞTUK…

Daha Fazla
Hayata Bir Başka Bakış

Halis Kuralay’ın “Hayata Dokunmak”1 adlı kitabını okudum bugünlerde. Eser bir Âmânın hayata ilişkin notları ve anılarından oluştuğundan; kitap dünyasında son derece mühim bir boşluğu dolduruyor..

Daha Fazla
Hayata Dokunmak

HALİS KURALAY’IN “Bir a’manın hayata ilişkin notları” diye tanımladığı Hayata Dokunmak adlı kitabını okuduğum günlerdi.. İnsanı bütün esmasına mahzar olarak yaratan Müsemma-yı Zülcelal’in Basîr ismine ayine olarak yarattığını çok iyi bildiğimiz gözü ve görmeyi, bir kısım insanlara vermemiş olması, görmeyen kişinin o isme mahzar olmaması anlamına gelmeyeceğine göre; onun mazhariyetinin nasıl bir mazhariyet olduğunu düşündüm.

Daha Fazla
Hepimiz, Engellileri Görme Engellisiyiz!

Doğuştan görme engelli olan Halis Kuralay, 1968 Çanakkale doğumlu. Boğaziçi Psikoloji mezunu. Psikolojik Danışmanlık ve İngilizce öğretmenliği yaptı. 2005-2012 yılları arasında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Özel Eğitim Şube Müdürü olarak çalıştı.

Daha Fazla
Herkes kendi başarı öyküsünü yazsın…

Doğuştan kör Halis Kuralay’ın “Hayata Dokunmak” isimli bir kitabı var, tavsiye ederim. Kuralay kitabında, önüne çıkan bütün zorlukları nasıl bir bir aşıp özürsüz bir hayat kurmayı başardığını anlatıyor.

Daha Fazla
İnanılmaz Başarı

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde, doğuştan gözleri görmeyen 45 yaşındaki Halis Kuralay, okul ve iş hayatındaki azmiyle insanların takdirini topluyor.

Daha Fazla
Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Manisa’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Daha Fazla
Özürlülerin Sosyal Hayata Adaptasyonu ya da Toplumun Özürlülere Adaptasyonu

Sosyal Hizmetler ve Özürlüler Müdürlüğü bünyesi altında hizmet veren İstanbul Özürlüler Merkezi’nin (İSÖM), "Özürlülerin Sosyal Hayata Adaptasyonu ya da Toplumun Özürlülere Adaptasyonu" projesi (ÖSHA) perdelerini açtı.

Daha Fazla
Özel Eğitim Öğretmenleri Eksik

İstanbul'da bu yıl 5 özel eğitim okulu daha engellilere kucağını açtı. Ama bir sorun var!

Daha Fazla
ÖZÜRLÜYE EVDE EĞİTİM

2006-2007 yılında özürlüler için ‘evde eğitim’ öğretim dönemi başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim öğretim kurumlarından yararlanamayan özel eğitim gerektiren bireyler için “evde eğitim” uygulamasına geçiyor.

Daha Fazla
RUTİN İŞİMİN DIŞINA ÇIKARDINIZ BENİ

‘‘Ben ellerim ve ayaklarımla görebiliyorum, o yüzden atladım o çukura. Ve dokundum, babamın gömüleceği toprağa...''

Daha Fazla
Okumuş çocuklar!

Sadabad Koleji, öğrencilere kitabı sevdirebilmek için sürekli olarak ünlü yazarların konuk olduğu etkinlikler düzenledi. Yılsonu çarpıcı sonuçlar elde edildi

Daha Fazla
Yazarlık Atölyesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bağcılar Belediyesi’nin ortaklaşa hazırladığı 'Engelli-Engelsiz Yazarlık Atölyesi' çalışmaları devam ediyor.

Daha Fazla
Yeniden hayata dokunmak

Bu haftaki eserimiz, her dem yeniden doğan ve hayata tutunmak için “yenilenmeyi” hedef haline getiren bir isme ait.

Daha Fazla
Zirvedeki görmeyenler

Onlar, hem görme engelini hem de hayatın diğer engellerini aşarak zirveye ulaşmış...

Daha Fazla