Engellilerin sorunu masaya yatırıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi - Sağlık Daire Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İstanbul Özürlüler Merkezi tarafından düzenlenen "Özürlü Çocukların Eğitim Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu panel Saraçhane'de ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kokteyl salonunda yapıldı. Panele, İBB Sağlık Daire Başkanı, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Meclis üyesi Cemal Merdan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürü, İ.Ü. Öğretim Üyesi Prof. Dr Resa Aydın, Omurilik Felçlileri Derneği Başkan Yardımcısı Süleyman Akbulut, İstanbul İl Milli Eğitim Özel Eğitim Şube Müdürü Halis Kuralay, Trafik Müdürlüğü yetkilileri ve İSÖM yetkilileri katıldı. Mecliste görüşülen özürlülerle ilgili yasa tasarısı nedeniyle panele gelemeyen AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva banttan yayınla panele katıldı. 
 
İstanbul Özürlüler Merkezi'nde Toplum Temelli Rehabilitasyon (TTR) projesinin uygulandığı Kağıthane, Fatih ve Bağcılar birimlerinin 7-14 yaş aralığındaki çocuklarla ilgili yaptığı araştırma sonuçlarında bu yaş aralığındaki çocukların eğitimlerinde çok ciddi sorunlarla karşılaştıkları tespit edildi. Okulların yetersizliği, mimari yapılarındaki eksiklik (Özürlü asansörü, tuvalet v.b olmayışı), okul yöneticilerinin özürlülere karşı önyargılı olması, çevrenin fiziki yapısının uygun olmaması gibi nedenler yüzünden eğitimlerine devam edemeyen öğrencilerle ilgili neler yapılabileceğinin tartışıldığı panelde konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Özel Eğitim Şube Müdürü Halis Kuralay eğitim konusunda ailelerinin ısrarlı olması ve özel eğitim kurumlarının artmasıyla sorunun çözülebileceğini söyledi.
 
Banttan yayınla panele katılan AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, herkes için önemli olan eğitimin özürlüler için daha önemli olduğuna vurgu yaparak "Özürlülerin kendilerine yetebilmeleri için eğitim almaları lazım. Bu konuda herkese çok büyük görev düşüyor. Sorunları aşabilmemiz için özürlü çocuğu olan aileleri motive ederek, ikna ederek bu çocukların eğitim almalarını sağlayalım" dedi.
 
Son olarak söz alan Sağlık Daire Başkanı, İstanbul'un özürlüyle dost olma yolunda ilerlediğini belirterek, "Özürlüye dost bir İstanbul, İstanbul'a dost bir özürlü. Bu güzel bir slogan olabilir belki de. Ama bunu slogan olmaktan çıkarmalı ve herkesin yaşayabileceği bir İstanbul için çalışmalıyız." dedi.