Özürlülerin Sosyal Hayata Adaptasyonu ya da Toplumun Özürlülere Adaptasyonu

İBB ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen projenin amacı genç nesli özürlülük konusunda bilinçlendirmek. Çınar Koleji’nde çalışmalarına başlayan ÖSHA gönüllüleri bu yıl 19.700 öğrenciye özürlülüğü anlatacak. Sağlık Daire Başkanı Uz. Dr. Mustafa Güveli:” Özürlünün topluma adaptasyonu için sadece özürlü değil herkesin çok çalışması gerekiyor”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler ve Özürlüler Müdürlüğü bünyesinde hizmetlerine devam eden İstanbul Özürlüler Merkezi’nin (İSÖM) "Özürlülerin Sosyal Hayata Adaptasyonu ya da Toplumun Özürlülere Adaptasyonu" ÖSHA projesi 2005–2006 eğitim ve öğretim yılı kapsamındaki çalışmalarına Çınar Koleji Kongre Merkezi’ndeki açılışla başladı. Açılışa İBB Sağlık Daire Başkanı Uz. Dr. Mustafa Güveli, Sosyal Hizmetler ve Özürlüler Müdürü Muhammet Koçoğlu, İstanbul İl Milli Eğitim Özel Eğitim Şube Müdürü Halis Kuralay, Doç Dr. Ali Seyyar, İstanbul Özürlüler Merkezi, Çınar Koleji ve Başakşehir Lisesi yetkilileriyle çok sayıda öğrenci katıldı.

Genç kuşağa özürlülük bilincini kazandırmak ve özürlülüğün daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacını taşıyan ÖSHA projesi, tamamı özürlülerden oluşan gönüllülerin yaşadıklarını tiyatral bir şekilde anlattıkları bir sunumla başladı. Öğrencilerin empati kurmasını sağlamak ve bir özürlünün neler yaşadığını göstermek amacıyla yapılan yapılan sunumun ardından söz alan öğrenciler neler hissettiklerini anlattılar. Böyle bir projenin hayata geçirilmesini çok olumlu bulan öğrenciler bu konudaki çalışmalarından dolayı Büyükşehir Belediyesine ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ettiler. Duygu aktarımından sonra öğrenciler ÖSHA gönüllülerine merak ettikleri soruları sordular.


Sunumun ardından kürsüye çıkan İBB Sağlık Daire Başkanı Uz. Dr. Mustafa Güveli belediyenin özürlülük konusunda yaptığı çalışmaları ve ÖSHA projesini anlattı. Özürlülerin topluma adaptasyonunda özürlülerden ziyade topluma çok büyük işler düştüğünü ifade eden Güveli, herkesin bu proje içerisinde yer alması gerektiğini belirtti. Özürlülere yönelik yapılan hizmetleri anlatan Güveli bu çalışmaları daha yakından takip etmek ve bu konuda daha aktif rol almak isteyen öğrencileri Tophane’deki İstanbul Özürlüler Merkezi’ne (İSÖM) davet ederek konuşmasına son verdi.

Özürlülük konusunda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken  Başbakanlık-Özürlüler İdaresi Başkanlığı Kurum Danışmanı ve Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Seyyar’ın bu konuyla ilgili Almanya’da yaşadığı bir anısını mizahi bir dille anlatması öğrencileri neşelendirdi. Son zamanlarda yapılan çalışmalarla Türkiye’nin özürlülük konusunda Avrupa’dan daha çok yol aldığını belirten Seyyar, yine de bu konuda daha yapılması gereken çok şey olduğunu söyledi.

İstanbul İl Milli Eğitim Özel Eğitim Şube Müdürü Halis Kuralay ise özürlülerin eğitimlerinde diğer öğrencilerden farklı bir uygulamaya tabi tutulmaması gerektiğini belirterek yeni özürlüler yasasıyla böyle bir durumun suç olduğunu hatırlattı.
Son olarak söz alan Çınar Koleji Genel Müdürü Ali Dayıoğlu böyle bir projeye ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek bütün katılımcılara teşekkür etti.

ÖSHA Projesi’nin amacı ve yapılan çalışmalar...

Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ilköğretim okulları ve liselerde eğitim alan çocuklara özürlülük bilincini kazandırmak, özürlülerin genç nesil tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve buraya katılan öğrencilerin paylaşımlarıyla herkese ulaşmayı amaçlayan proje beş yıldır başarıyla uygulanıyor.

Yine proje kapsamında oluşturulan gönüllü bir ekip, özürlülüğün, yeni nesil tarafından daha iyi anlaşılması için okullara giderek ya da öğrenciler İstanbul Özürlüler Merkezi'ne davet edilerek eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapmaktadır.

Okullarda genç nesli bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları kapsamında 765 okula gidilmiş, 75854 öğrenciye ve 765’i rehber olmak üzere toplam 2400 öğretmene doğrudan; yaklaşık 700.000 öğrenciye de (afiş, etiket, broşür vb. basılı materyaller ve çalışmalara katılan öğrencilerin duygu aktarımlarıyla) dolaylı olarak ulaşılmıştır.

Çınar Koleji’nde yapılan açılışla çalışmalarına başlayan ÖSHA bu yıl 19.700 öğrenciye doğrudan 200 bin kişiye ise dolaylı olarak ulaşmayı amaçlıyor. [Bu yazı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Resmi Web Sitesi'nden alınmıştır. http://www.ibb.gov.tr (Kaynak: İBBWEB) ]