Engel Tanımayan Engelliler Kıyasıya Yarışıyor

 “Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü Etkinlikleri” kapsamında Ümraniye’de yarışma ve bir dizi etkinlik  gerçekleşiyor.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü (İSEM), Ümraniye Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Müftülüğü ve Türkiye Beyaz Ay Derneği ortaklaşa olarak  “Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü” yapılan yarışmalarla gerçekleşiyor.
“Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü Etkinlikleri”; Görme engellilerle ilgili farkındalık yaratmak, görme engelli bireylerin toplumla kaynaşmalarını sağlamak ve görme engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulu’nda 22 Ekim 2013 tarihinde yapılan görme engelliler arası “Goalball Turnuvası” ile start aldı. Dörderli guruplar halinde oynan oyun her iki takım arasında kıyasıya çekişmeli geçti.
“Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü Etkinlikleri” 23 Ekim 2013 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ümraniye Atakent Kültür Merkezi’nde ve Ümraniye Belediyesi Engelliler Eğitim ve Kültür Merkezi, Ümraniye Müftülüğü İmamı Azam Camii’nde yapıldı. “Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü Etkinlikleri” Ortaokul Öğrencileri Arası Bilgi Yarışması, Görme Engelli Bayanlar Arası Kabartma Kuranı Kerim Okuma Yarışması, Görme Engelli Kız Kuran Kursu Öğrencileri Arasında Bilgi Yarışması, Görme Engelliler Arası Beyaz Baston Yarışması coşkulu bir etkinlikle düzenlendi. Ayrıca Ümraniye Belediyesi Engelliler Eğitim ve Kültür Merkezi’nde ise Görme Engelliler Arası Türk Halk Müziği Yarışması, Görme Engelliler Arası Bilgisayar Kullanma Yarışması, Görme Engelliler Arası Satranç Turnuvası, Görme Engelliler Arası Stand-up ve Skeç Yarışması renkli görüntülere sahne oldu. Ümraniye Müftülüğü’ne bağlı İmamı Azam Camii’nde ise Görme Engelli Baylar Arası Kabartma Kuran-ı Kerim Okuma Yarışması ve Görme Engelli Baylar Arası İlahi Okuma Yarışması gerçekleştirildi.
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULACAK
“Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü Etkinlikleri Ödül Töreni” ile son bulacak. Ödül töreni 30 Ekim 2013 tarihinde Ümraniye Belediyesi Nikâh Sarayı’nda düzenlenecek. Görme engelli grupların gösterileri ve canlı performansları ile başlayacak olan ödül töreni Stand-up Show ve Görme Engelliler arası yarışmaları ile devam edecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdür Yardımcısı Halis Kuralay Başkanlığı’nda ise  “Engellerini Aşan Öncülerin Örnek Hayat Hikâyeleri Paneli” gerçekleştirilecek. Protokol konuşmalarının ardında tüm yarışmaların birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri sahiplerini bulacak.
“Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen yarışmalarda dereceye girenlere 8 adet tam altın, 14 adet yarım altın, 16 adet çeyrek altın ve 19 adet yarım çeyrek altın sahiplerine takdim edilecek.