ENGELLİLER VE MOTİVASYON

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü kentteki okullarda bulunan Rehber öğretmenlere yönelik “Engelliler ve Motivasyon” semineri düzenledi. Seminere katılan doğuştan gözleri görmeyen İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şube Müdürü Psikolog Halis Kuralay, Engelliliğin Hayata farklı bir bakışla bakmak olduğunu söyledi.


Diyarbakır Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi salonunda yapılan seminere konuşmacı olarak doğuştan gözleri görmeyen İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şube Müdürü Psikolog Halis Kuralay, katılırken, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tekdemir, Müdür Yardımcısı Faruk Aydın, Şube müdürleri ve çok sayıda rehber öğretmende hazır bulundu.

DİA gösterisi eşliğinde rehber öğretmenlere açıklamalarda bulunan Kuralay, ayrıca bir görme engellinin nasıl yürüdüğünü, nasıl yazı yazdığını ve nasıl hissettiğini de yaptığı hareketlerle anlattı.

Engelliliğin hayata farklı bir bakışla bakmak olduğunu aktaran Kuralay, “Biz engelliler içine düştüğümüz durumlara karşı, farklı bir bakışla problemlerimizi çözeriz” dedi.

Biz kesinlikle “Öcü” değiliz diyen Kuralay, “Bazı insanlar bizi öcü olarak görüyor. Bazıları sanki bebekmişiz gibi davranıyorlar. Biz farkı enstrümanlar kullanarak hayatın cevabını vermeye çalışıyoruz” dedi.

Her problemin aslında bir imkan olduğunu aktaran Kuralay, insanların dezavantajı avantaja çevirmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Kuralay, “Herkes bence empati kurarak, 5 dakika gözlerini kapatıp yürümeye başlasın bakalım ne kadar başarabilecek. Siz gözlerinizi bir daha açmak şartıyla 5 dakika kapatıyorsunuz. Biz ise bir daha açmamak kaydıyla kapatıyoruz. Lütfen bunu iyi düşünün” dedi.

Kuralay, daha sonra ayağa kalkarak, nasıl yürünüldüğünü, sakallarını nasıl kestiğini, yazıları nasıl okuduğunu anlatarak hayatta başarılmayacak hiçbir şeyin olmadığını gözler önüne serdi.