Görme Engelliler Bilgi ve İletişim Platformu

03.12.2015 Tarihinde saat 14.00’te Dünya Engelliler Günü ve GÖR-BİL projemizin açılış galasını Kepez Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdik.
 
Programa Antalya Milletvekilleri Hüseyin SEMANİ, Gökçen ENÇ, Vali Yardımcısı Mehmet YAVUZ, Kaymakam Adayı Abdullah YÜKSEL, İl Müftüsü Osman ARTAN, İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Süleyman Uysal, İl Dernekler Müdürü Hüseyin KURTAY, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah ÇALIŞKAN, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüdai VURAL, Beyaz Baston Görmeyenler Derneği Başkanı Kamil ÇAM, Kepez Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa ÖZSOY, Kepez Kültür Müdürü Erdal ÇELİK ve projeye paydaş olan okulların idareci, öğretmen ve öğrencileri ile sivil Toplum Kuruluşları Katıldı.
 
Program görme engelli öğrencilerin kendi seslerinden ve işitme engelli öğrencilerin işaret dili ile istiklal marşını icra etmeleri ile başladı. Programın açılışında bir konuşma yapan İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Süleyman UYSAL “Yakın zamana kadar ne yazık ki, halkımızın dezavantajlı kesimleri yılın sadece bir günü ya da bir haftasında hatırlanmaktaydı. Ne mutlu ki bu algı artık değişiyor. Bu değişimin bir göstergesi olarak da, GÖR-BİL Projemizinaçılışının böyle bir günde olması, şüphesiz ayrı bir anlam taşımaktadır. GÖR-BİL’in analiz ve planlama aşamalarında gördük ki, görmeyen bireylere “engelli” sıfatını eklemek gerçekten büyük haksızlıktır… Görmeyen bir kardeşimizin deyimiyle, “Görmeyenler engelli değil, bilakis, görmeyenleri görmeyen toplum, görme engellidir” dedi.
 
Projeyi hakkında katılımcılara bilgi veren Mehmet Sadık Eratik Beyaz Baston Görmeyenler Derneği Başkan Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Mehmet KAHRAMANOĞULLARI bu projenin görme engellilerden çok görenler için bir farkındalık oluşturacağını ve geleceğin idarecisi, öğretmeni ve politikacısı olacak gençlerin engelli bireylerle iletişim ve işbirliği kapasitesinin artacağını belirtti ve projeye destek veren İl Dernekle Müdürlüğü ile İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğüne ve tüm paydaş kurumlara görme engelliler adına teşekkür ettiğini belirtti.
 
GÖR-BİL Projesinin tanıtımının yapılmasının ardından Beyaz Baston Görmeyenler Derneği ile ilgili kısa film gösteriminin ardından Beyaz Baston Görmeyenler Derneği öğrencilerinin koro halinde söyledikleri şarkılarla programa devam edildi.
 
İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Eğitimci Yazar Halis Kuralay konferans verdi ve okuyucuları için kitaplarını imzaladı. Programın ardından fuayede açılan standlarda görme engelli öğrencilerin el ürünü çalışmaları sergilendi.