Yazılar

16 Yaşındaki Kız

Eskiden proje deyince aklıma kablolar, elektrik devreleri veya benzeri, henüz dünyada icat edilmemiş şeyler gelirdi ve cesaret edemez ve biraz da ”beni aşar” diye düşünürdüm.

Daha Fazla
Artık benim için imkansız diye bir şey yok

Bayramiç, küçük bir kasabaydı. Orada doğmuştum ve 8 yaşına kadar orada büyümüştüm. Okumak için ayrılmak zorunda kalmıştım oralardan. İstanbul’a gelmiştim. 8 yaşında ve üstelik yatılı okula.

Daha Fazla
Asıl Vazife

1968 Çanakkale doğumluyum. Altı çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldim. Ben de doğuştan görmüyorum. İlginçtir, ailemde tek görmeyen benim, tek üniversite okuyan da.

Daha Fazla
Bayılmak

Ağabeyimle beraber Çapa Kızılay kan merkezindeyiz. Binaya girişte “Kan almaya geldiniz, peki hiç kan verdiniz mi?” yazısı bizi karşılıyor.

Daha Fazla
Beyazay'ın Tataristan Gezisi

Yaklaşık bir yıl önceydi Tataristan ekibiyle tanışmamız. Görme engellilerin dini eğitiminin nasıl yapılacağı konusunda bilgi almak istemişler.

Daha Fazla
Düdüüüt Ne Demek

Bir İstanbul sabahında uyanıp hazırlanıyorum. Bastonumu alıp, evden çıkıp yola koyuluyorum. Yürürken karşımdan bir korna sesi, düdüt.

Daha Fazla
Empatinin Geçmediği Yerler

Geçenlerde yolda yürüyorum. 1 metre arkamdan iki genç konuşuyorlar: “Abi en kötüsü de görmemek ya, nereye gittiğin belli değil.

Daha Fazla
Engelli mi, özürlü mü?

Benim okuduğum yıllarda benim okuduğum ilkokula “körler okulu” deniyordu. Bu durum yanlış hatırlamıyorsam...

Daha Fazla
Engelliler ve Sosyal Politikalar

Ülkemiz nüfusunun %12.29 unu engelliler teşkil etmektedir. Bu oran, engelli olmayanlarla kıyaslandığında küçük gibi görünmekle beraber...

Daha Fazla
Engellilere bir de böyle bakalım

Efendim, yazımıza bir soru ile başlayalım. Yalnız, önce bir ricam var: Lütfen bu soruya kendiniz cevap vermeden devamını okumayın, olur mu?

Daha Fazla
Engellilerin başka bir dünyası yoktur

Tarihte ve günümüz dünyasında engellilerin olmadığı bir ülke yoktur ve olmamıştır. Engelliler, toplumların yaklaşık %10 luk bir kısmını engellilerin oluşturduğu kabul edilir.

Daha Fazla
İhtiyacım var, yazmak istiyorum

Ağustos ile Eylül’ün birleştiği gecede Kilyos’tayım evimde. Vakit yatsı vaktinin girişi ile sabah namazı vaktinin tam ortaları. Geceleyin yavaşlayan hayata...

Daha Fazla
Kaynaştırmada Vaziyet

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yaşayan bir anne-babanın 6. ve son çocuğu olarak dünyaya gelmişim. Görme engelliliğim fark edildikten ve ilk travma atlatıldıktan sonra...

Daha Fazla
Öğretmenliğimin ilk ayları

Şubat ayının dokuzuydu. Resmi yazımla birlikte görevlendirildiğim okuluma gitmiştim. Okulun bahçesine girdim. Çocuklar top oynuyorlardı.

Daha Fazla
Önyargı

Bir yaz günüydü. Vakit ikindiyi geçmiş, güneş yoğun sıcaklığını yavaş yavaş geri çekmeye başlamıştı.

Daha Fazla
Sivas’tan misafirim var

Bir yaz günü Sivas’tan bir dostum eşi ve küçük oğluyla misafirim olmuştu. Dostum, genel başkanı bulunduğum Türkiye Beyazay Derneği’nin Sivas şube başkanıydı.

Daha Fazla
Uygulayıcıdan Bir İçtihad Örneği

Yine bankalar, yine bir imza problemi. Malumunuz, görme engellilerin imzalarını inkâr etmelerinin önüne geçmek için borçlar kanununda iki şahit isteyen bir hüküm vardı.

Daha Fazla
Yerel Yönetimler ve Engelliler

8 Ekim 2006 tarihinde İçişleri Bakanlığı’ndan yayımlanan bir yönetmelikle belediyelerde kent konseyleri kurulması öngörülmektedir.

Daha Fazla
Yirmi Beş Yaşında Olmak

Elinde televizyonun uzaktan kumandası, çekyatın köşesinde oturuyorum. Bir ayağımın üzerine oturuyor, diğer bacağımı uzatmış durumdayım.

Daha Fazla
YOĞUN BAKIMDA GÖZ KIPIRDATMAK

Bir aile dostumuzun 10 yıldan sonra, ikiz bebekleri oldu. Rabbim, 10 yıllık özlemi, ikiz bebekle ödüllendirmişti sanki.

Daha Fazla
Zeliha ile Halis

Bir sonbahar başları, Beşiktaş’ta rastladığım küçük bir kızın adıydı Zeliha...

Daha Fazla
Sıradan Bir İnsan Olmak

Ben bir görmezim elinde baston, Horoz seslerinden sonra çalan saatim uyandırır beni de her sabah, Ya okuluma giderim, ya işime giderim zamanında, Bazen kahveye gidip, bir kahve söylerim kendime, Yalnız başıma tiyatroya gittiğim de olur.

Daha Fazla
Öyle mi?

Benim için geceyle gündüzün farkı yok sandınız, öyle mi?

Daha Fazla
Gören de Bir Görmeyen de

Hayattan memnunsa bir insan, Gören de bir görmeyen de. Bulamıyorsa huzuru, Gören de bir görmeyen de.

Daha Fazla